Jak poprawnie rozliczać kurierów (dostawców) Glovo, Wolt, Stuart, Uber Eats, Bolt Food

Kurier Uber Eats

Jako partner kurierów używających aplikacji dostaw takich jak Glovo, Stuart, Wolt, Uber Eats, Bolt Food czy Jush musisz mierzyć się z wieloma zadaniami dotyczącymi sprawnej obsługi Twoich kurierów. Jednym z tych zadań jest terminowe i prawidłowe rozliczanie się z nimi, czyli obsługa ich wynagrodzeń. Poniżej objaśnimy podstawowe kwestie dotyczące sposobów naliczania kwot do wypłaty bazujące na informacjach dostarczanych przez poszczególnych dostawców aplikacji kurierskich. Po przeczytaniu poniższego tekstu wszystko się wyjaśni!

Aplikacje dla dostawców co tydzień generują pliki rozliczeniowe, w których podane są szczegóły wszystkich dostaw w danym tygodniu. To one są podstawą, z której wyliczany jest dochód dostawcy. Partnerzy flotowi i rozliczeniowi przyjmują różne modele współpracy i pobierają różnej wysokości prowizje - to też wpływa na zarobki dostawcy. Różne są również formy zatrudnienia, w zależności od indywidualnej sytuacji dostawcy. Wyróżniamy 3 podstawowe modele zatrudnienia:

  • Umowa B2B - dla dostawców z własną działalnością gospodarczą,
  • Umowa zlecenia dla osób posiadających zatrudnienie na umowę o pracę z wypłatą nie mniejszą niż minimalna krajowa oraz dla studentów i osób poniżej 26 roku życia,
  • Umowa zlecenia dla osób nie posiadających innego zatrudnienia.

Proces wyliczania kosztów rozliczenia odbywa się w 4 etapach:

  1. Przychód - wyliczenie przychodu i prowizji z każdej aplikacji dostawczej,
  2. Koszty - wyliczenie kosztów, które ponosi partner za zatrudnienie dostawcy oraz jego prowizji,
  3. Podatki - wyliczenie podziału zwrotów podatków za faktury dostarczone przez dostawcę do partnera rozliczeniowego (dotyczy tylko Uber Eats),
  4. Przelewy - wyliczenia dotyczące wartości poszczególnych przelewów do dostawcy.

Kolejne etapy rozliczeń kurierów

1. Przychód z aplikacji dostawczych (Glovo, Uber Eats, Wolt, Stuart, Bolt Food, Jush)

Dla Glovo:

1. Zarobki dostawcy za przejazdy w aplikacji Glovo (wliczając w to mnożniki i bonusy),

2. Gotówka pobrana od klientów za zamówienia Glovo.

Zarobki Glovo = 1 - 2

Dla Stuart:

1. Zarobki dostawcy za przejazdy w aplikacji Stuart (wliczając w to mnożniki i bonusy).

Zarobki Stuart = 1

Dla Bolt Food:

1. Zarobki dostawcy za przejazdy w aplikacji Bolt Food (wliczając w to mnożniki i bonusy).

Zarobki Bolt Food = 1

Dla Uber Eats:

1. Zarobki dostawcy za przejazdy w aplikacji Uber Eats (wliczając w to mnożniki i bonusy),

2. Gotówka pobrana od klientów za zamówienia Uber Eats,

3. Naliczenie podatku VAT (gdy dostawca nie posiada swojej działalności).

Zarobki Uber Eats = 1 - 2 - 3

Dla Wolt:

1. Zarobki dostawcy za przejazdy w aplikacji Wolt (wliczając w to mnożniki i bonusy).

Zarobki Wolt = 1

Dla Jush:

1. Zarobki dostawcy za przejazdy w aplikacji Jush (wliczając w to mnożniki i bonusy).

Zarobki Jush = 1

Zarobki całkowite = Zarobki Glovo + Zarobki Stuart + Zarobki Bolt Food + Zarobki Uber Eats + Zarobki Wolt + Zarobki Jush

2. Koszty poniesione przez partnera i kuriera

Następnie Zarobki całkowite muszą zostać pomniejszone o koszty zatrudnienia i prowizje partnera rozliczeniowego. Każdy partner ma swoje metody rozliczania kurierów. Zazwyczaj są to:

  • Koszty związane z zatrudnieniem kuriera - ZUS, podatek dochodowy PIT (ZUS jest pomniejszony gdy kurier jest studentem lub jest zatrudniony na umowę o pracę u innego pracodawcy. Osoby poniżej 26 roku życia w Polsce są zwolnione z podatku dochodowego PIT),
  • Prowizja partnera za rozliczanie dostawcy. Cenniki prowizyjne można znaleźć na stronie internetowej partnera. Zazwyczaj są to stałe kwoty płatne od aplikacji w danym okresie rozliczeniowym, ale każdy partner może mieć swój sposób pobierania prowizji,
  • Inne koszty, które może ponieść partner w danym okresie rozliczeniowym,
  • Faktury za które płaci kurier (np. paliwo, naprawy pojazdu),
  • Faktury opłacane przez partnera (np. karty paliwowe),
  • Ryczałt za wynajem pojazdu w przypadku podpisania umowy najmu pojazdu - 8,5% od kwoty należnej dostawcy za wynajem pojazdu - pokrywa je kurier.

Partnerzy często optymalizują koszty podatkowe i koszty zatrudnienia wynajmując pojazd od kuriera. Jak to działa? Jeżeli posiadasz rower, skuter lub samochód do dostaw, możesz wynająć go partnerowi. W ten sposób zmniejszasz ZUS oraz podatek PIT. Umowa najmu jest opodatkowana ryczałtowo - 8,5%. O kwotę do przelewu do Urzędu Skarbowego należy pytać swojego partnera, bądź wyliczyć samemu i wysłać przelew na swoje indywidualne konto podatkowe.

3. Częściowy zwrot podatku VAT dla kuriera

Jeżeli wynająłeś swój rower, skuter, hulajnogę elektryczną czy samochód partnerowi rozliczeniowemu, zyskujesz prawo do częściowego zwrotu podatku VAT, które zapłaciłeś za eksploatacje pojazdu. Większość partnerów rozliczeniowych stosuje zwrot o wysokości 50% VAT z dostarczonych przez dostawcę faktur i jest to regulowane odpowiednimi przepisami podatkowymi.

Przykładowo:

Naprawa roweru kosztowała Cię 300zł brutto. VAT w tym wypadku wynosi 8%.

VAT za naprawę roweru wynosi 24zł. Połowa z tej kwoty to 12zł, które partner doliczy do Twojej następnej wypłaty.

Dla dostawców z własną działalnością - faktury za eksploatację mogą być rozliczane przez kuriera w jego własnej firmie.

Pamiętaj, że faktury tego typu można rozliczać tylko kurierom jeżdżącym z aplikacją Uber Eats. Gdyż to ona jako jedyna z aplikacji dostawczych płaci VAT w Polsce, nie korzystając z optymalizacji za pomocą spółek zagranicznych i odwróconego podatku VAT.

4. Wyliczenie wartości przelewów dla dostawcy

Jeżeli kurier pracuje na umowie zleceniowej i wynajął swój środek transportu, otrzymuje wypłatę z tytułu:

- umowy zleceniowej,

- umowy najmu.

Część partnerów wysyła dwa osobne przelewy, a część przesyła cała kwotę w jednym przelewie.

Wypłaty są obniżone o koszty zatrudnienia i prowizję partnera. Przelew wynikający z umowy najmu jest obłożony podatkiem ryczałtowym omawianym powyżej(8,5% od całości zysku), który kurier powinien pokryć we własnym zakresie.

Podsumowanie

Rozliczanie kurierów i dostawców to skomplikowane zadanie, przy którym można popełnić wiele kosztownych błędów. Każdy partner flotowy i rozliczeniowy stosuje swoje własne metody i pobiera prowizje różnej wysokości. Twoim zadaniem jako partnera jest zorganizować ten proces w sposób opłacalny zarówno dla Ciebie jak i dla Twoich pracowników. Partnerzy dla zapewnienia odpowiedniego poziomu obsługi swoich dostawców stosują różne kalkulatory wynagrodzeń, a najbardziej popularnym z nich jest platforma CABIO.pl wykorzystywana przez najlepszych partnerów.

Obliczenia wypłat i podatków to żmudne zadanie, które przysparza sporo kłopotów. Nasza platforma CABIO, pomaga partnerom flotowym obliczać wypłaty i wysyłać je do kurierów, a poza tym pozwała łatwo zarządzać flotą kurierów i automatyzować wiele procesów z tym związanych. Porównanie warunków współpracy u poszczególnych dostawców aplikacji dostaw znaleźć możesz w innej naszej publikacji.

System CABIO da się dostosować do każdego schematu rozliczeniowego i daje on możliwość tworzenia różnych schematów w zależności od warunków współpracy z kurierem. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych algorytmów CABIO rozlicza szybko i bezbłędnie nielimitowaną liczbę dostawców na raz. A to tylko część funkcji które oferuje nasz system! Używając poniższego formularza możesz łatwo skontaktować się z nami w celu umówienia na bezpłatną prezentację platformy i porozmawiania o możliwościach i kierunkach współpracy.

Jeśli ciągle nie jesteś przekonany czy warto zacząć z nami współpracować koniecznie powinieneś przeczytać jeszcze jeden artykuł.

Więcej informacji o platformie CABIO możesz przeczytać w innym artykule, który przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie. A jeśli jesteś, lub zamierzasz zostać, partnerem flotowym być może znajdziesz dla siebie coś ciekawego w artykule dotyczącym optymalnego wyboru modelu pojazdu jeśli chodzi o taksówkę.

Prosty, ale darmowy kalkulator wynagrodzeń kierowców w formie arkusza kalkulacyjnego możesz pobrać stąd.

Napisz do nas!

Wypełnij poniższy formularz, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko jak to możliwe.

Dane kontaktowe

Zwycięstwa 10, 44-100 Gliwice