Na dzień dzisiejszy w Polsce obecne są trzy globalne i liczące się na świecie aplikacje do zamawiania przewozów taksówkowych:
Uber w Polsce:
Bolt w Polsce:
FreeNow w Polsce:
Wszystkie te platformy działają na zasadzie aplikacji mobilnych, które pozwalają użytkownikom zamawiać przejazdy, śledzić pojazd i dokonywać płatności za pomocą telefonu. Ponadto, w Polsce rynek usług przewozowych jest konkurencyjny, co oznacza, że klienci mają wiele opcji do wyboru i często mogą liczyć na konkurencyjne ceny i różnorodność rodzajów pojazdów.
Tak duża dostępność głobalnych usług taksówkowych, jak i lokalnych firm krajowych operujących w poszczególnych rejonach Polski powoduje, że kierowcy pojazdów taxi, w celu optymalizacji swoich zarobków oraz minimalizacji czasów przestojów decydują się na równoczesną współpracę z wieloma aplikacjami taxi, co powoduje konieczność okresowego rozliczania się z każdą nich. Dodatkowo od kilku lat w Polsce, aby zarobkowo świadczyć usługi przewozu osobów, kierowcy zobowiązani są do uzyskania licencji taksówkowych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1180, potocznie zwana „lex Uber”). Wszystkie te czynniki spowodowały powstanie dedykowanych firm zajmujących się obsługą rozliczeniową kierowców i udzielaniem im swoich licencji (tzw. Partnerzy Rozliczeniowi/Podatkowi) oraz czasem dodatkowo wynajmem pojazdów (tzw. Partnerzy Flotowi). Kierowcom opłaca się korzystanie z ich usług, gdyż zapewniają one optymalizacje podatkowe, dzięki którym mogą oni, mimo opłat ponoszonych za obsługę przez poszczególnych partnerów, i tak finalnie zarobić więcej.
Kierowcy decydujący się na rozpoczęcie współpracy z danym partnerem rozliczeniowym lub flotowym nie muszą już więcej zaprzątać sobie głowy zawiłościami prowadzenia biznesu taksówkowego, a mogą skupić się na tym, co chcą robić najbardziej - prowadzeniu taksówki. Partnerzy w zamian przejmują na siebie szereg zadań i obowiązków, do których należą m.in:
Podsumowując, partnerzy rozliczeniowi i flotowi odciążają kierowców, umożliwiając im koncentrację na świadczeniu usług przewozowych, podczas gdy sami zajmują się złożonością zarządzania biznesem. Ich celem jest stworzenie opłacalnego i stabilnego środowiska pracy dla kierowców, poprzez negocjacje z platformami, zarządzanie kosztami i strategie marketingowe. To ważne, aby zapewnić długoterminowy sukces dla wszystkich zaangażowanych stron.
Jedną z najbardziej powtarzalnych i żmudnych czynności realizowanych przez partnerów aplikacji taxi jest naliczanie wynagrodzeń swoim kierowcom. Zwykle to kierowcy decydują o częstotliwości rozliczeń z partnerem i najczęściej wybierają opcję rozliczania się co tydzień (ale spotyka się również co dwa tygodnie, co miesiąc lub nawet codziennie). Proces rozliczania obejmuje takie czynności jak zagregowanie danych pochodzących od poszczególnych dostawców aplikacji taxi, uwzględnienie kosztów paliwa lub ewentualnego najmu pojazdu, uwzględnienie formy współpracy zawartej z danym kierowcom i wiele, wiele innych. Dodatkowo, przy całej złożoności tego procesu oraz potrzebie uwzględnienia wielu składowych wpływających na pojedyncze rozliczenie z kierowcą, istnieje potrzeba informowania kierowcy o prawidłowości każdej z naliczonych wypłat.
Oczywiście partnerzy rozpoczynający dopiero swoją działaność, a chcący automatyzować te powtarzające się procesy, w pierwszym odruchu sięgają po rozwiązania oparte na pakietach biurowych (arkusze excel, openoffice itp.), jednak szybko przekonują się o ich ograniczeniach. Arkusz kalkulacyjny nie wyśle bowiem maila do kierowcy wyjaśniającego skąd wzięła się taka a nie inna kwota danego rozliczenia oraz nie zautomatyzuje realizacji przelewów bankowych na konta kierowców.
Podobnie korzystanie z gotowych systemów księgowych zapewnić może jedynie porządek w dokumentacji podatkowej, ale nie usprawni obsługi kierowców. Warto również pamiętać, że specyfika tego rynku jest bardzo zmienna, a zmiany te wynikają nie tylko ze zmian przepisów prawa, ale przede wszystkim zmian w modelach rozliczeniowych zachodzących u poszczególnych dostawców aplikacji taxi, które to z kolei wynikają z chęci uczynienia ich usługi tą najbardziej konkurencyjną. Tak więc każde rozwiązanie informatyczne wspierające procesy naliczania wynagrodzeń kierowcom, niezależnie od wybranej technologii, będzie musiało być dostosowywane w przyszłości do zmieniającego się otoczenia branży taxi w Polsce.
Dlatego my w CABIO wierzymy, że nalepszym kalkulatorem wynagrodzeń Uber, Bolt, FreeNow jest nasze dedykowane rozwiązanie udostępniające panel kierowcy. CABIO to oczywiście również znacznie więcej, ale o tym przeczytać można w innym naszym artykule.
Podobnie jak współpraca kierowcy z partnerem ma charakter win-win i każdy na niej zyskuje, tak samo wierzymy, że współpraca z CABIO pozwoli Ci zyskać więcej zadowolonych kierowców, dokonać lepszych optymalizacji podatkowych, wyeliminować błędy zdarzające się podczas ręcznego rozliczania kierowców oraz oszczędzić czas na ich obsługę, a poświęcić go na bardziej rozwojowe dla Twojego przedsiębiorstwa sprawy.
Tak więc niezależnie od tego czy jesteś początkującym partnerem szukającym swojego pierwszego rozwiązania informatycznego dla swoich pierwszych kierowców, czy też reprezentujesz wypożyczalnię samochodów chcącą rozpocząć działaność w branży aplikacji taksówkowych, czy też wreszcie będąc partnerem średniej wielkości przekonałeś się, że rozwiązania oparte o pakiety biurowe przestały być dla Ciebie, zapraszamy do kontaktu.
Jeżeli chciałbyś pobrać darmowy kalkulator wynagrodzeń to skorzystaj z tego linka. Pomoże Ci on poglądowo zapoznać się z najprostszym algorytmem obliczania wypłat dla kierowców.
Wypełnij poniższy formularz, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko jak to możliwe.