Porównanie aplikacji do dostaw - Glovo, Uber Eats, Wolt, Stuart, Bolt Food i Jush

Food bike

Aplikacje dostaw żywności zyskują coraz większą popularność zarówno u konsumentów jak i kurierów. Kolejne firmy mając coraz to nowe pomysły na realizację usług dostaw wchodzą na rynek tworząc na nim niemały tłok. Jako kurier musisz wybierać pomiędzy istniejącymi aplikacjami by optymalizować swoje zarobki i czas pracy. W tym artykule postaramy się omówić najważniejsze cechy charakterystyczne aplikacji przewozowych z punktu widzenia dostawcy.

Do porównania wybraliśmy najbardziej popularne aplikacje, czyli: Glovo, Uber Eats, Wolt, Bolt Food i Stuart. Jeżeli jesteś partnerem rozliczającym kierowców/dostawców, to przypominamy, że możesz zautomatyzować ich rozliczanie i obsługę za pomocą platformy CABIO. Jeżeli natomiast jesteś kurierem i szukasz partnera rozliczeniowego – możesz zarejestrować się w naszej platformie i znaleźć partnera, którego potrzebujesz.

Informacje i dane o których mowa poniżej są często aktualizowane i zmieniane. Choć dokładamy wszelkich starań, by były aktualne istnieje możliwość, że w momencie, gdy czytasz ten artykuł, w aplikacjach nastąpiły aktualizacje, które zmieniają obraz sytuacji. Koniecznie daj nam o tym znać, a my uaktualnimy artykuł, tak aby był pomocny dla Twoich kolegów.

GLOVO

Glovo obsługuje zarówno dowozy ciepłych posiłków jak i różnego rodzaju zakupy. Firma znana jest również ze współpracy z Biedronką. W Glovo klient może zamówić również alkohol, czy leki bez recepty. Ciekawa jest również uruchomiona niedawno funkcja „zamów cokolwiek”, w której klient może zażyczyć sobie dowolnej rzeczy. Nie zdziw się więc, gdy na Twojej aplikacji Glovo pojawi się zamówienie na patelnię bądź piłkę do koszykówki.

Grafik w Glovo ustalany jest co 3 dni. Im lepiej obsługujesz swoje zamówienia, tym szybciej możesz rezerwować swoją dyspozycję. Jakość realizacji zamówień odzwierciedla Twój „wynik doskonałości”. Jest on uaktualniany po wykonaniu przez Ciebie 50 przejazdów i jest mierzony w pięciostopniowej skali (1-5). Możesz oczywiście anulować swoją dyspozycyjność, ale wpłynie to na Twój wynik doskonałości.

By jeździć w Glovo musisz mieć ukończone 18 lat, a Twój rachunek jest rozliczany co 2 tygodnie. Możesz być kurierem rowerowym, skuterowym i samochodowym. Od niedawna można również dostarczać zamówienia na piechotę i na hulajnodze elektrycznej. Stawki nie są zależne od Twojego środka transportu. Gdy dostarczasz zamówienia wolno, musisz się liczyć z mniejszymi zarobkami. Rekomendujemy używanie roweru elektrycznego lub skutera by unikać korków i minimalizować czas dostawy.

Zapłata za zamówienia mierzona jest według wskazań odległości nawigacji. Dostajesz również dodatek za czekanie na zamówienie w restauracji oraz za dojazd do niej. Oczywiście w godzinach szczytu często trafiają się mnożniki, które zwiększają Twój zarobek. Mnożniki dostajesz również za dowożenie zamówień w złą pogodę. Obserwuj również questy, czyli zadania. Co tydzień Glovo udostępnia nowe wyzwania premiowane pieniężnie.

Za 125 zł kaucji (pobieranej z pensji) otrzymujesz: torbę termiczną, uchwyt na telefon i całkiem pojemny powerbank. Glovo udostępnia też klientom opcję płacenia gotówką – przygotuj drobne do wydawania!

Jeżeli chodzi o support, czyli pomoc w przypadku problemów – działa on z różnym skutkiem, ale zawsze można opisać problem i liczyć na odpowiedź.

UBER EATS

Uber Eats to pierwsza aplikacja dowozowa w Polsce, jednak aktualnie została nieco w tyle za konkurencją. Jeżeli chodzi o support, to Uber udostępnia jedyne gotowe odpowiedzi na limitowaną ilość pytań. Nie ma możliwości skontaktować się z realną osobą. Jest to niewątpliwie minus.

Jeżeli chodzi o system jeżdżenia, to nie ma tu żadnych grafików, czy innych zasad – po prostu jeździmy kiedy mamy na to ochotę. Należy liczyć się z tym, że na początku przygody z tą aplikacją zamówień nie będzie zbyt dużo – im więcej zrealizowanych zamówień, tym większa szansa, że znajdą się kolejne.

Uber Eats wypłaca pieniądze co tydzień, a Twój zarobek liczony jest na podstawie danych z GPS. Nie ma tutaj też bonusów za dostawy przy złej pogodzie, ani transakcji gotówkowych. Aplikacja jest więc dość uboga jeśli chodzi o możliwości oferowane dostawcy.

W Uber Eats potrzebne będzie Ci zaświadczenie o niekaralności, jest to jedyna aplikacja z takim wymogiem.

WOLT

Wolt zajmuje się jedynie dostarczaniem ciepłych posiłków. Możesz zostać kurierem Wolt mając nawet 16 lat, a żeby Twoje konto było aktywne, powinieneś zrobić minimum jedną dostawę na 60 dni. W innym wypadku, Wolt usunie Cię ze swojej listy kurierów. Dostawy realizowane są w godzinach 10:00-22:00.

Wypłaty w tej aplikacji dokonywane są 15-stego dnia każdego miesiąca. Druga dwutygodniowa wypłata przypada na koniec miesiąca. Stawka za kilometr nie jest stała i często się zmienia. Można ją zobaczyć w aplikacji kurierskiej. Płatność za dojazd obejmuje również dojazd do restauracji i liczony jest w linii prostej do Twojego celu podróży. Aplikacja również pokazuje informację od restauracji czy Twoje zamówienie jest już gotowe do odbioru.

Za 150 zł, które odpracujesz później, Wolt zapewnia Ci plecak, rękawiczki, kurtkę, czapkę oraz spodnie przeciwdeszczowe. Sprzęt, który dostaniesz, zależy od środka transportu, który zadeklarujesz.

Warto odnotować też, że Wolt wyróżnia się dobrym wsparciem - gdy coś jest nie tak, zawsze możesz napisać do realnej osoby, która Ci pomoże.

STUART

Stuart to również firma, która zajmuje się rozwożeniem ciepłych dań od restauracji do konsumenta, jednakże przede wszystkim skupia się ona na rozwozie paczek firmowych i prywatnych. Zarówno klient indywidualny, jak i różnego rodzaju firmy mogą zamówić w Stuart ekspresową dostawę przesyłki gabarytowej.

W Stuart możesz pracować na rowerze, skuterze lub samochodzie. Godziny pracy to 8:00-0:00. Tutaj także można pracować od 16 roku życia.

Kurierzy Stuart mają wybór – elastyczne godziny i wynagrodzenie zależne od liczby zamówień, albo grafik ustalany z góry i stawka godzinowa.

BOLT FOOD

Bolt Food to kolejna aplikacja skupiona na dostarczaniu jedzenia z restauracji. Dzień pracy w tej aplikacji zaczyna się o 10:00 i kończy o 23:00.

Bolt oferuje klientom możliwość płatności gotówką. W tej aplikacji duży nacisk kładzie się na czas dostawy. Za opieszałość w dowożeniu zamówień możesz spodziewać się blokady twojego konta.

Wypłaty w tej aplikacji dostaniesz co tydzień. Można korzystać zarówno z roweru, skutera jak i samochodu. Stawki za kilometr często się zmieniają, a Twoja wypłata zależy od wskazań GPSa telefonu, na którym jesteś zalogowany w pracy.

JUSH

Jush to ciekawy pomysł na dostawy zakupów, który należy do doskonale znanej grupy Żabka.

W przypadku tej aplikacji możesz używać tylko jednośladów – roweru bądź skutera. W ten sposób unikniesz korków. Kursy są zazwyczaj krótkie, maksymalny zasięg dostawy to 3km. Czas pracy pokrywa się z godzinami otwarcia Żabki – 8:00-23:00.

W Jush odbiór już spakowanych zakupów odbywa się w specjalnym magazynie. Gdy nie ma zamówień możesz w nim odpocząć, napić się kawy i zregenerować siły.

Wypłatę dostaniesz co tydzień w formie stałej stawki godzinowej. Tak więc nawet, gdy nie ma zamówień nie musisz się martwić o swoją wypłatę.

PODSUMOWANIE

To już wszystkie aplikacje dla kurierów jakie zdecydowaliśmy się tu omówić. Mamy nadzieję, że udało nam się przybliżyć sposoby pracy na każdej z aplikacji. Należy pamiętać, że warunki opisane w tym artykule mogą się zmieniać. Wybór aplikacji, w której będziesz dowozić przesyłki jest też zależny od ich dostępności w Twoim mieście i wielu innych czynników. Należy dobrze przemyśleć który model współpracy najbardziej Ci odpowiada. Pamiętaj też, że jeżdżenie na jednej z aplikacji nie wyklucza używania również innych. Możesz optymalizować swoją pracę zmieniając aplikacje, w których pracujesz.

Jeżeli jesteś partnerem rozliczeniowym aplikacji przewozowych pamiętaj, że dzięki CABIO obsługiwać możesz kierowców wszystkich wyżej opisanych dostawców. O specyfice sposobów rozliczania kurierów każdego z nich przeczytać możesz w oddzielnej naszej publikacji, a o porównaniu podobnym do tego, ale dotyczącym aplikacji taxi tutaj. CABIO pomoże Ci rozliczyć swoich kurierów szybciej i sprawniej, a także pomoże łatwo się z nimi skomunikować. Zapraszamy do kontaktu partnerów rozliczeniowych chcących usprawnić procesy w swoim przedsiębiorstwie.

Napisz do nas!

Wypełnij poniższy formularz, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko jak to możliwe.

Dane kontaktowe

Zwycięstwa 10, 44-100 Gliwice