Porównanie Uber, Bolt i Free Now od strony kierowcy

taxi

Uber, Bolt czy Free Now? - która z tych aplikacji będzie najlepsza dla mnie? To jedno z najczęstszych pytań stawianych przez kierowców. I słusznie! Większość renomowanych partnerów flotowych i rozliczeniowych z większych miast daje możliwość użytkowania wszystkich trzech aplikacji jednocześnie, pozostawiając ostateczny wybór poszczególnym kierowcom, którzy muszą sobie odpowiedzieć na różne pytania. Która aplikacja jest najwygodniejsza? Kto daje najlepsze możliwości bonusowych zarobków? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Do porównania wybraliśmy najbardziej popularne aplikacje, czyli: Uber, Bolt i FreeNow. Jeżeli jesteś partnerem rozliczającym kierowców, to przypominamy, że możesz zautomatyzować ich rozliczanie i całą obsługę za pomocą internetowej platformy CABIO. Jeżeli natomiast jesteś kierowcą i szukasz partnera rozliczeniowego – możesz zarejestrować się w naszej platformie i znaleźć partnera, którego potrzebujesz.

Informacje i dane o których mowa poniżej są często aktualizowane i zmieniane. Choć dokładamy wszelkich starań, by były aktualne istnieje możliwość, że w momencie, gdy czytasz ten artykuł, w aplikacjach nastąpiły aktualizacje, które zmieniają obraz sytuacji. Koniecznie daj nam o tym znać, a my uaktualnimy artykuł, tak aby był pomocny dla Twoich kolegów.

UBER

Aplikacja ubera jest pierwszą i najstarszą tego typu aplikacją, dzięki temu doświadczenie jej twórców jest największe, a sama apka działa bez zarzutu. Od strony wizualnej i od strony samego funkcjonowania nie można jej nic zarzucić. W Uberze znajdziecie wiele funkcji służących bezpieczeństwu kierowcy i pasażera - na przykład kontrola czy nie jeździsz powyżej 12h na dobę czy też częsta weryfikacja biometryczna twarzy, by zapobiec kierowaniu taksówką przez nieupoważnioną do tego osobę. Jako jedyna z aplikacji przewozowych nie ocenia Cię za nieprzyjęte kursy. Z kolei kursy odrzucone po przyjęciu nie są mile widziane w żadnej aplikacji, również i tutaj.

Uber postanowił też stworzyć własną mapę dla kierowców. Niestety nawigacja mapami domyślnymi dla aplikacji nie jest prosta i intuicyjna. Kierowcy używający tych map częściej się gubią, zwłaszcza Ci, którzy nie znają dobrze miasta. Na szczęście Uber daje możliwość korzytania z Google Maps. Wymaga to jednego dodatkowego kliknięcia w aplikacji po odebraniu kursu, ale zdecydowanie warto. Google Maps znaczenie lepiej "widzi" korki i zatory na drodze i jeździ się z nim po prostu łatwiej.

W porównaniu do Bolta na pewno fajnym dodatkiem jest licznik czasu dla pasażera. Po Twoim przyjeździe na miejsce docelowe (aplikacja wie kiedy przyjechano dzięki modułowi GPS), pasażer ma 2-3 minuty, aby wsiąść do Twojego samochodu. Jeśli ten czas zostanie przekroczony, to za każdą kolejną sekundę będzie on obciążony opłatą za tracenie Twojego czasu. Opłata w całości będzie dodatkiem do opłaty za Twój kurs. Po pewnym czasie, gdy klient się nie pojawia, możesz bez konsekwencji anulować przejazd i otrzymać za niego część pieniędzy. 

Jeżeli chodzi o questy i bonusy to Uber oferuje parę rodzajów promocji. Promocje są stale zmieniane w zależności od popytu na przejazdy i podaży kierowców do pracy. Często, gdy w którymś rejonie miasta zleceń przejazdów jest wyjątkowo dużo będziesz mógł zrobić kurs z mnożnikiem. W zależności od popytu w danym miejscu mnożnik może wzrastać. Zazwyczaj mieści się on w przedziale 1,1-2,0. Kwota, którą normalnie otrzymałbyś za przejazd, jest mnożona przez ten współczynnik i dzięki temu zarabiasz więcej. Pamiętaj, że mnożnik rośnie np. gdy kończy się duży koncert mecz czy inny event w którym uczestniczy dużo osób. Warto obserować wydarzenia dziejące się w Twoim mieście, by być w odpowiednim miejscu i czasie, aby móc "zgarnać" te intratne przejazdy. 

Questy to kolejne bonusy od Ubera, które warto sprawdzić. Polega to na określonej z góry premii, którą dostaniesz za odpowiednią liczbę wykonanych przejazdów w danym obszarze w zadanym okresie czasu. Na przykład - otrzymujesz dodatkowe 30 zł do wypłaty za ukończenie 5 kursów, które rozpoczęły się w Sosnowcu. Za kolejne 4 takie kursy, możesz otrzymać 33 zł. 

Ponadto Uber organizuje też promocje typu: gwarantowana stawka godzinowa. Organizowana szczególnie w miastach, w których brakuje kierowców. Gwarantowana stawka godzinowa obowiązuje wtedy, gdy spełnisz określone wymagania. Zazwyczaj są one różne w zależności od obszaru w którym pracujesz. Informacje o wszystkich aktualnych promocjach, z których możesz skorzystać oraz wymagania do spełnienia możesz łatwo znaleźć w aplikacji Ubera. 

Uber stara się zachęcić kierowców do częstego jeżdżenia na ich aplikacji przez program zbierania punktów. Punkty możesz otrzymać za każdy ukończony przejazd. Za przejazdy w godzinach szczytu ustalanych przez Ubera możesz zdobyć aż 5 punktów. 1 punkt otrzymujemy za przejazdy ukończone poza godzinami szczytu. Zaczynamy od rangi Blue, po zdobyciu 200 punktów mamy poziom Gold, od 600 punktów Platinium i powyżej 1300 punktów rangę Diamond. Za każdy poziom przysługują różne benefity dla kierowcy. Między innymi zniżka na paliwa na stacjach BP (im wyższa ranga tym więcej groszy możesz oszczędzić na litrze paliwa), czy ułatwienia w aplikacji kierowcy takie jak pokazywanie kierunku i czasu trasy jeszcze przed zaakceptowaniem przejazdu. Aby przystąpić do programu ocena Twoich przejazdów nie może być niższa niż 4.8 gwiazdki i nie możesz odrzucić po przyjęciu więcej niż 4% kursów. Niestety punkty i osiągnięty poziom kasują się co 3 miesiące. Pełną listę benefitów i zasad programu partnerskiego Ubera znajdziesz w aplikacji w zakładce Uber Pro.

W tym artykule sprawdzisz, czy aplikacja Uber działa w Twoim mieście.

BOLT

Aplikacja Bolt jest nieco krócej na rynku niż ta Ubera i pod wieloma względami jej ustępuje. Nie ma tutaj licznika czasu dla pasażera, przez co częściej zdarzają się spóźnienia, za które nie dostaniesz ani grosza. Bolt nie daje możliwości jazdy z autorską mapą - korzysta z tych od Google i z tymi mapami będziesz jeździć w aplikacji Bolta. 

Bolt stawia na lojalnych kierowców, którzy długo i często pracują z ich aplikacją. Stąd też większość promocji i bonusów wymaga od Ciebie przejechania wielu kursów lub sporego czasu aktywności w aplikacji. Promocje zmieniają się co tydzień, a o wszystkim jesteś informowany e-mailem. Czasem jest to kwota gwarantowana, czasem obniżenie prowizji za część przejazdów, a czasem bonus finansowy przyznawany po wykonaniu odpowiedniej liczby przejazdów w zadanym okresie czasu. 

Poza zmiennymi bonusami głównymi w Bolt znajdziesz również mnożniki działające na tej samej zasadzie co w Uberze. Bolt mierzy również wskaźniki akceptacji przejazdów i część bonusów jest od tej statystyki uzależniana. 

Tutaj możesz sprawdzić, czy Bolt działa u Ciebie w mieście.

FREE NOW

FreeNow to najświeższa z aplikacji taxi na rynku. By przekonać do siebie kierowców pobiera niższą prowizję niż konkurencja (20% zamiast 25%) i to jest zdecydowanie największa zaleta jeżdżenia dla Free Now. 

Tak jak konkurencja, Free Now stosuje mnożniki, gdy zapotrzebowanie na przejazdy jest zwiększone na danym obszarze. To standardowy zabieg. Ponadto we Free Now możesz zarobić dodatkowe środki dzięki programom quest. Programy te zmieniają się często i zazwyczaj nie różnią się specjalnie od questów Bolta i Ubera.

We Free Now cenieni są kierowcy wykonujący dużą ilość przejazdów, zwłaszcza w godzinach szczytu. W momencie rozpoczęcia godzin szytu w aplikacji pojawi się komunikat ile zleceń i do której godziny trzeba je zrealizaować. Gdy wykonasz odpowiednią ilość przejazdów dostaniesz status “Turbo-Kierowcy”. Gdy otrzymasz ten status będziesz traktowany priorytetowo przez algorytm przyznający kursy kierowcom poza godzinami szczytu i masz większą szansę na premię. 

Algorytm Free Now monitoruje też liczbę niezaakceptowanych i niedokończonych kursów - pamiętaj o tym. Im bardziej zawodzisz pasażerów tym mniejsze szanse masz na większą liczbę przejazdów. Kolejnym pomysłem, by przyciągnąć do siebie regularnie jeżdżących kierowców, jest program lojalnościowy. W każdym tygodniu pracujesz na swój status. Statusy: brązowy, srebrny i złoty przyznawane są co tydzień i mają wpływ na liczbę przejazdów w kolejnym tygodniu. Każdy ukończony przejazd to 10 punktów. Po 25 przejazdach masz status brązowy, po 40 - srebrny, a po 55 otrzymujesz status złoty. Użytkownicy ze złotym statusem mają pierwszeństwo przyjmowania nowych przejazdów. Prócz tego pierwszeństwo mogą uzyskiwać samochody oklejone logo Free Now. 

Lista miast, w których jeździ Free Now.

PODSUMOWANIE

Aplikacja Ubera jest najstarsza, a przez to najbardziej dopracowana i oferuje najbardziej korzystne bonusy. Z kolei Free Now i Bolt preferują kierowców, którzy jeżdżą dla nich jak najczęściej i starają się nie odstawać w jakości promocji. Ponadto Free Now ma najniższą prowizję z całej trójki, co niewątpliwie zachęca do korzystania z ich oferty. Oczywiście można również pracować we wszystkich trzech aplikacjach na raz i tak też robi większość kierowców. Wybór należy do Ciebie!

Jeżeli jesteś partnerem rozliczeniowym aplikacji taxi pamiętaj, że dzięki CABIO obsługiwać możesz kierowców wszystkich wyżej opisanych dostawców, a dodatkowo kierowców aplikacji kurierskich. O specyfice sposobów rozliczania kurierów dla każdej z aplikacji przeczytać możesz w oddzielnej naszej publikacji, zaś porównanie podobe do tego, ale dotyczące aplikacji dostaw znajdziesz tutaj. CABIO pomoże Ci rozliczyć swoich kierowców i kurierów szybciej i sprawniej, a także pomoże łatwo się z nimi skomunikować. Zapraszamy do kontaktu partnerów flotowych i rozliczeniowych chcących usprawnić te i inne procesy w swoich przedsiębiorstwach.

Napisz do nas!

Wypełnij poniższy formularz, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko jak to możliwe.

Dane kontaktowe

Zwycięstwa 10, 44-100 Gliwice